Rodzaje podłoża a charakterystyka wina – czyli jak gleba wpływa na doznania smakowe wina?

Zaktualizowano dnia  
terroir, wino,

Gleba ma ogromne znaczenie w uprawie i produkcji wina. Szczególnie wina jakościowe wymagają odpowiedniej gleby, aby wino miało swój unikalny charakter. Każde wino o wyjątkowym terroir to inne doznania smakowe za które odpowiada w pewnym stopniu skład gleby, na której dorastają winorośla. Możemy wyróżnić najczęściej występujące podłoża takie jak:

Gleba wapienna (kreda, wapień) – a wino?

  • Smak: Wina z wapiennych gleb mają wyraźną mineralność i często charakteryzują się kredowością, czyli subtelnym smakiem przypominającym kredę lub mokre kamienie. Mają również tendencję do delikatnej orzechowości (np. migdały).

  • Tekstura: Wina są zbalansowane i mogą mieć kremową teksturę, szczególnie po starzeniu na osadzie drożdżowym.

  • Przykład terroir: Idealnym przykładem wina pochodzącego z tego podłoża są wina francuskie a w szczególności francuskie Champagne możesz przekonać się o tym na własnym podniebieniu próbując francuskiego wina musującego robionego tradycyjną metodą Champagne Jacques Robin Ma bonne étoile AOP.

Gleba granitowa – a wino?

  • Smak: Wina z granitowych gleb często wykazują wyraźną świeżość i wysoką kwasowość. Mogą mieć delikatnie pikantny charakter oraz wyraźne nuty cytrusowe (cytryna, grejpfrut).

  • Mineralność: Wysoka mineralność przejawia się w subtelnych, czasami słonawych nutach, które dodają winu elegancji.

  • Przykład terroir: Świetnym potwierdzeniem smaku tego terroir są wina z Sardynii a szczególnie ich flagowy szczep Vermentino di Gallura, zachęcamy do praktycznej wizualizacji smaków co możesz zrobić próbując butelkę Piero Mancini Vermentino di Gallura DOCG.

 Gleba gliniasta – a wino?

  • Smak: Wina z glinianych gleb są bogate, z mocną strukturą i wyraźnym ciałem. Często mają głębokie ziemiste nuty, przypominające wilgotną ziemię lub trufle, szczególnie w czerwonych winach.

  • Struktura: Wina mają zazwyczaj pełne ciało i wyrazistą taninową strukturę.

  • Przykład terroir: Szczególnie uwidacznia się smak tego terroir w winach hiszpańskich i w winach francuskich. Jeśli chodzi o wino hiszpańskie to flagowym przedstawicielem tego wina jest region Rioja a kwintesencję smaku tego hiszpańskiego wina znajdziecie w butelce Luis Alegre Crianza Tempranillo DOCa Rioja, przykład tego wyjątkowego terroir to również wina francuskie z regionu Bordeaux, jak na przykład Château des Demoiselles Castillon Côtes de Bordeaux AOC.

 Gleba piaszczysta – a wino?

  • Smak: Wina z piaszczystych gleb są delikatne i lekkie. W czerwonych winach zauważalna jest wyraźniejsza owocowość, przy zachowaniu subtelności tanin. W białych winach możemy spotkać świeże, cytrusowe smaki i delikatne kwiatowe nuty.

  • Struktura: Wina mają lżejsze ciało i są często bardziej przystępne w młodym wieku.

  • Przykład terroir: Najlepszym przykładem dla tego terroir są wina hiszpańskie z gorącego regionu La Mancha a przekonacie się o tym próbując Puente de Rus Syrah La Mancha DO lub Puente de Rus Verdejo La Mancha DO.

Gleba łupkowa – a wino?

  • Smak: Wina z łupkowych gleb często mają wyraźną mineralność z nutami krzemienia i skał. Często wyczuwalne są nuty dymne oraz charakterystyczne akcenty soli morskiej.

  • Kwasowość: Wina te mają z reguły wysoką kwasowość, co nadaje im świeżości i długowieczności.

  • Przykład terroir: Flagowym winiarskim przedstawicielem tego terrior są wina niemieckie z regionu Mosel, dla większego zrozumienia tego terroir koniecznie musisz spróbować Brix Riesling Qualitätswein Trocken lub Brix Riesling Spätlese Trocken. 


Rodzaj gleby ma bardzo istotny wpływ na wino, zarówno w momencie wzrostu winorośli jak i również na to jak wino smakuje. Niezależnie czy będzie to wino francuskie, wino hiszpańskie, wino włoskie, wino niemieckie czy wino z Sardynii każde z nich ma swój unikatowy charakter ze względu na podłoże dorastających winorośli.

    Opublikowano dnia  Zaktualizowano dnia  

    Kiliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o najważniejszych regionach winiarskich.