Piemont

Popularny włoski region ze stolicą w Turynie odwiedzany bardzo często przez amatorów sportów zimowych. Graniczy z Francją i Szwajcarią, pod dostatkiem ma zarówno krajobrazów górskich (Alpy Zachodnie), jak i terenów rzecznych, które zawdzięcza głównie rzece Pad. Słynie nie tylko ze świetnych win, ale i trufli. Większość win Piemontu powstaje w południowej części regionu w okolicy miast Alba, Asti i Alessandria.

HISTORIA PIEMONTU

Początkowo zamieszkiwali go Celtowie. Potem obszar dzisiejszego Piemontu znajdował się pod władaniem kolejno Imperium Rzymskiego, Longobardów i Franków. Na przestrzeni wieków tworzył też Księstwo Sabaudii-Piemontu, był częścią Królestwa Sardynii, a na początku XIX wieku także częścią Francji. W 1860 roku wszedł ostatecznie w skład zjednoczonych Włoch. Nazwy “Piemont” użyto po raz pierwszy w XII wieku.
Winorośl na piemonckich terenach zaczęli uprawiać Rzymianie – jedna z najwcześniejszych wzmianek na ten temat pochodzi z XIV wieku. 300 lat później sławę zyskało jasnoczerwone jednoodmianowe wino Chiaretto, które nadworny jubiler Karola Emanuela I wytwarzał z winogron Nebbiolo. Wielu piemonckich winiarzy odegrało też znaczącą rolę w trakcie jednoczenia się Włoch.

JAKIE TERRIORY W PIEMONCIE?

Panujący tu klimat kontynentalny cechuje się niskimi opadami. Duże znaczenie dla terriorów Piemontu ma rzeka Pad – zajmuje ona większość regionu, a więc pod uprawę winorośli wykorzystywane może być jedynie 30 proc. ziemi na tym obszarze. Winnice zakłada się tu głównie na zboczach, na wysokości od 150 do 400 m npm. Cieplejsze stoki wykorzystuje się do uprawy odmian Nebbiolo lub Barbera, te zaś, gdzie panujące temperatury są niższe, służą winiarzom do uprawy winorośli Dolcetto lub Moscato. Poszczególne odmiany winogron uprawia się też często na odmiennych glebach. I tak np. odmianę Nebbiolo sadzi się głównie na glebach gliniastych i marglowych, które wpływają na zmniejszenie kwasowości owoców.

Piemont podzielony jest na pięć stref: Canavese, Colline Novaresi, Coste della Sesia, Langhe i Monferrato. Ta ostatnia uważana jest za jeden z najpopularniejszych włoskich regionów winiarskich na świecie. Słynie przede wszystkim z win czerwonych oraz musujących.

ODMIANY WINOROŚLI W PIEMONCIE
Najczęściej uprawianym z czerwonych winogron jest tu Barbera. Bardzo popularne są jednak także winorośle Nebbiolo i Dolcetto odpowiadające za sporą część produkowanego w Piemoncie czerwonego wina. Poza nimi miejscowi winiarze stawiają także na: Cabernet Sauvignon, Merlot, Franco Nero i odmianę Albarossa. Jeżeli chodzi o winorośle białe, zdecydowanym numerem jeden jest winogrono Moscato, któremu zawdzięczamy cudowne wina musujące oraz frizzante. Wymienić warto również odmiany: Cortese Gavi, Arneis Alto, Monferrato, Sauvignon Blanc, Chardonnay czy Viognier.

WINA Z PIEMONTU

Najpopularniejsze w Piemoncie są zdecydowanie wina Barolo i Barbaresco wytwarzane z winogron Nebbiolo. Te oparte na najpopularniejszej w regionie odmianie Barbera są owocowe, świeże, mniej taniczne. Wina z doliny Serralunga uważane są z kolei pełniejsze, bardziej garbnikowe. W Piemoncie wytwarza się więcej win DOCG niż w jakimkolwiek innym regionie winiarskim kraju.

Mapa Regionu