WYSYŁKA JUZ OD 18 ZŁ | DARMOWA WYSYŁKA OD 300 ZŁ | DOSTAWA TEGO SAMEGO DNIA NA TERENIE WARSZAWY | MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ - 539 940 002
Toskania
Jeden z najbardziej urokliwych włoskich regionów ze stolicą we Florencji. Położony w Apeninach Północnych, bogaty w rzeki, z dostępem do dwóch mórz: Liguryjskiego i Tyrreńskiego. Pomiędzy Florencją a Sieną znajduje się tu Chianti Classico – serce regionu winiarskiego Chianti, w którym produkuje się jedno z najpopularniejszych czerwonych win na świecie.
HISTORIA TOSKANII
Toskania to rejon o bardzo burzliwej historii. Początkowo kraina ta była zamieszkana przez Etrusków, w III wieku pne została jednak podbita przez Rzymian. Potem znajdowała się kolejno pod panowaniem germańskich plemion, Cesarstwa Bizantyńskiego, Longobardów, Franków i Medyceuszy. Po wygaśnięciu dynastii tych ostatnich już jako Wielkie Księstwo Toskanii przechodzi w austriackie ręce dynastii habsbursko-lotaryńskiej. W 1801 roku Napoleon Bonaparte tworzy w Toskanii Królestwo Etrurii, które niewiele później staje się częścią Francji. W 1814 roku na tron wraca jednak austriacka dynastia, a niecałe 50 lat później Toskania staje się częścią zjednoczonych Włoch.
Historia uprawy winorośli na tych terenach sięga jeszcze czasów Etrusków, a do południowych Włoch i Galii toskańskie wino eksportowano już w VII wieku pne. W średniowieczu jego głównymi dostawcami były tu klasztory. Wspominane już wino Chianti prawdopodobnie zawdzięcza swoją nazwę pewnej etruskiej rodzinie, a po raz pierwszy zostało wspomniane w 1404 roku.
JAKIE TERRIORY W TOSKANII?
Toskania to region, w którym swoje wina produkuje wielu winiarzy najwyższej klasy. I nie ma w tym przypadku. Nawet dwie trzecie winnic na tym obszarze znajduje się na zboczach na wysokości od 100 do 500 metrów npm. Panujący tam mikroklimat jest szczególnie korzystny dla winorośli. Podobnie jak skład gleb, która zapewnia winogronom wszystkie potrzebne składniki odżywcze (winorośl uprawia się tu zazwyczaj na glebach bogatych w wapień i glinę). Na toskańskie terriory duży wpływ mają także dokładne lokalizacje poszczególnych winnic, np. na obszarze Chianti znaczące są wpływy kontynentalne, bliżej morza zaś wpływy śródziemnomorskie.
ODMIANY WINOROŚLI W TOSKANII
Najpopularniejszym winogronem w Toskanii jest Sangiovese. Winogrono to jest w tym regionie na tyle rozpowszechnione, że wiele miast może poszczycić się jego własną wersją. Te ze szczególnie dużymi owocami nazywane są Sangiovese Grosso. Drugą bardzo popularną winoroślą jest tu Cabernet Sauvignon uprawiany w Toskanii przez ponad ćwierć wieku. Inne lokalne winogrona to: Canaiolo, Colorino i Mammolo. Wśród międzynarodowych czerwonych odmian występujących w Toskanii wymienić trzeba z kolei Merlota, Pinot Noir i Syrah. Jeżeli chodzi o białe winogrona, będą to: Trebbiano, Malvasia, Vermentino i Vernaccia.
WINA Z TOSKANII
Te bardzo często oparte są właśnie na winogronach odmiany Sangiovese. Nie powstanie bez nich np. symbol tego regionu winiarskiego, czyli wino Chianti. Ich udział w tym winie powinien wynosić co najmniej 70 proc., a w przypadku DOCG Chianti Classico – nawet 80 proc. Z tej odmiany winorośli produkowane są także wina Brunello di Montalcino i spokrewnione z nim Rosso di Montalcino. W sumie jedenaście win Toskanii odpowiada ścisłym założeniom DOCG. Są wśród nich: Chianti, Chianti Classico, Suvereto, Val di Cornia Rosso, Brunello di Montalcino, Carmignano, Elba Aleatico Passito, Montecucco Sangiovese, Vernaccia di San Gimignano, Vino Nobile di Montepulciano oraz Morellino di Scansano.