WYSYŁKA JUZ OD 18 ZŁ | DARMOWA WYSYŁKA OD 300 ZŁ | DOSTAWA TEGO SAMEGO DNIA NA TERENIE WARSZAWY | MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ - 539 940 002
Sycylia
Turystyczny raj, ale też największy rejon winiarski we Włoszech, w obrębie którego znajduje się niemal 100 tys. hektarów winnic. Sycylia ze stolicą w Palermo i górującą nad wyspą Etną położona jest na Morzu Śródziemnym, co zapewnia jej klasyczny śródziemnomorski klimat. Jako znaczący region śródziemnomorskiej uprawy winorośli dała się poznać ponad 2500 lat temu.
HISTORIA SYCYLII
Jako pierwsi wino na Sycylii uprawiali greccy koloniści, którzy pojawili się w tym regionie w VIII wieku pne. Uprawiali one rosnące już na tym terenie dzikie winorośle oraz tzw. alberello, czyli małe drzewa winogronowe. W kolejnych wiekach Sycylia rządzona była przez różne mocarstwa, a więc winorośl uprawiały tu różne grupy narodowościowe i etniczne, co nie mogło pozostać bez wpływu na rodzaj wytwarzanego tam dziś wina. Znaczącym ośrodkiem handlu winem Sycylia stała się bardzo szybko, bo już w starożytności – mowa tu np. o Syrakuzach. W późnym średniowieczu, kiedy popyt na wino był znaczący, do Palermo sprowadzano je także z Kampanii i Lacjum. Z kolei sukces Marsali liczyć można od drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to pierwsze wzmocnione wina wysłano do Anglii. Niedługo później sycylijskie wina stały się znaczącą częścią rynku na Wyspach Brytyjskich.
JAKIE TERRIORY NA SYCYLII?
Słońce, słońce i jeszcze raz słońce. To ono w dużej mierze wpływa na sycylijskie terriory. Poza tym umiarkowane opady i suchy klimat, który znacznie obniża ryzyko chorób związanych z występowaniem pleśni lub gniciem. To z kolei przekłada się na ekologiczne uprawy, bo chemiczne opryski praktycznie nie są na Sycylii potrzebne. Jeżeli chodzi o gleby, duże znaczenie ma tu Etna, która zapewnia regionowi ciemne bogate w minerały gleby.
ODMIANY WINOROŚLI NA SYCYLII
Jest ich sporo, bo poza 65 rodzimymi odmianami, na Sycylii uprawia się także winorośle importowane. Najważniejsze odmiany na wyspie to odmiany mieszane – połączenie odmian historycznie uprawianych na Sycylii z tymi nowo przybyłymi. Wśród nich za jedną z najważniejszych uznaje się czerwone winogrono Nero d’Avola. Inne czerwone odmiany charakterystyczne dla Sycylii to: Grecanico, Perricone, Nocera i Frappato, w rejonach Etny zaś Nerello Mascalese i Nerello Cappuccio. Wśród białych odmian winorośli warto wymienić: Catarratto, Grillo, Trebbiano (popularna we Włoszech bardzo wydajna odmiana) oraz Chardonnay.
WINA Z SYCYLII
Ze względu na popularność mieszanek w Sicilia DOC dozwolone jest wytwarzanie wina z wielu odmian winorośli – dotyczy to zarówno win czerwonych, białych, jak i różowych. Nie oznacza to jednak, że sycylijscy winiarze mogą cieszyć się w tej kwestii zupełną dowolnością, ponieważ obowiązują ich pewne ograniczenia. I tak mieszanka Sicilia Bianco musi np. zawierać co najmniej połowę składników ze szczepów Inzolia, Catarratto, Chardonnay, Grecanico Dorato i Grillo. W przypadku Sicilia DOC Rosso i Rosato muszą to być z kolei odmiany Frappato, Nerello Mascalese, Nero d’Avola, Perricone, Pinot Nero, Sangiovese i Syrah.