WYSYŁKA JUZ OD 18 ZŁ | DARMOWA WYSYŁKA OD 300 ZŁ | DOSTAWA TEGO SAMEGO DNIA NA TERENIE WARSZAWY | MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ - 539 940 002
Sardynia
O malowniczych krajobrazach Sardynii słyszał chyba każdy, nie każdy wie jednak, że ta druga co do wielkości włoska wyspa to także jeden z najstarszych regionów winiarskich w Europie. Trudno odmówić jej też pewnej osobności, bo od Włoch dzieli Sardynię aż 200 kilometrów, co czyni ją położoną najdalej od lądu włoską wyspą. Sardyńskie wina produkuje się głównie na równinie Campidano.
HISTORIA SARDYNII
Na Sardynii uprawa winorośli rozpoczęła się bardzo dawno – przyjmuje się, że między 1300 a 1100 rokiem pne. Produkcji wina mieszkańcy wyspy uczyli się od Fenicjan i Kartagińczyków, później jednak duże znaczenie dla tutejszego winiarstwa miały wpływy m.in. hiszpańskie i rzymskie. Co ciekawe, jeszcze w drugiej połowie XX wieku Sardyńczycy produkowali wino na użytek wewnętrzny lub sprzedawali je do Włoch. Dopiero w ostatnich latach Sardynia stała się niezależnym regionem winiarskim. I dobrze się stało, bo dziś znaleźć tam można wiele odmian winogron, których nie spotkamy nigdzie indziej na świecie.
JAKIE TERRIORY NA SARDYNII?
Panuje tu klimat śródziemnomorski z chłodną bryzą Morza Śródziemnego, niższymi temperaturami na północy oraz obfitym słońcem i suszą na południowym wybrzeżu. To wykorzystuje się do upraw winogron czerwonych i deserowych, rejony północne zaś gwarantują dobre warunki do produkcji win białych. Wśród gleb Sardynii wyróżniamy dwie znaczące grupy: w pobliżu wybrzeża będą to gleby piaszczyste, dalej w głąb lądu – gleby z domieszką gliny.
ODMIANY WINOROŚLI NA SARDYNII
Popularną odmianą winorośli na Sardynii jest czerwona Cannonau, którą prawdopodobnie sprowadzili tam Hiszpanie. Sardyńczycy jednak do dziś uważają ją za odmianę rodzimą. Prawdziwie rodzime wśród odmian czerwonych są za to Carignano, Girò, Monica i Bovale. Importowane to z kolei znane na całym świecie Cabernet Sauvignon, Syrah i Merlot. Jeżeli chodzi o odmiany białe, warto wspomnieć przede wszystkim o starych lokalnych winoroślach Nuragus i Torbatus. W północnej części Sardynii uprawia się także białe Vermentino, z którego wytwarza się smaczne kwiatowo-owocowe wino.
WINA Z SARDYNII
Warto spróbować win z regionu Vermentino di Gallura jako obszaru DOCG. Oprócz niego Sardynia ma jednak także szesnaście obszarów DOC. Uznawana przez Sardyńczyków za rodzimą czerwona odmiana Cannonau gwarantuje wina owocowe, słodkie i pikantne. Dla wielbicieli kwasowości i wyczuwalnych garbników Sardynia ma z kolei Carignano – drugie najpopularniejsze czerwone wino na wyspie. W nim wyczuwalna jest także śliwka.
Wśród białych win – Vermentino. Najlepsze pochodzą z regionu Gallura na wybrzeżu Costa Smeralda i charakteryzują się wyjątkowo skoncentrowanym smakiem z bogatym aromatem.