Prowansja

Prowansja położona jest w południowo-wschodniej Francji nad Morzem Śródziemnym. Na jej terenie w pasie przybrzeżnym mieści się Lazurowe Wybrzeże – popularny rejon turystyczny z miastami takimi jak Marsylia, Nicea czy Cannes. Znajduje się tam także południowa część francuskich Alp. Na południe od gór Prowansja była pierwszą rzymską prowincją poza Włochami, dlatego też Rzymianie nazywali ten obszar provincia nostra („nasza prowincja”) – właśnie stąd wzięła się jego współczesna nazwa.

HISTORIA PROWANSJI
W IX wieku Prowansja stała się częścią Królestwa Prowansji i Burgundii inaczej nazywanego Królestwem Burgundii Dolnej. To z kolei niewiele ponad 50 lat później łączy się z Burgundią Górną, tworząc tym samym Zjednoczone Królestwo Burgundii, w ramach którego Prowansja staje się hrabstwem. Od 1032 roku region jest częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a władcy Prowansji noszą odpowiednio tytuły markizów, hrabiów i książąt. Wkrótce Prowansja przechodzi w ręce dynastii katalońsko-aragońskiej, a na jej terenie zaczynają ścierać się wpływy francuskie i hiszpańskie. Z Francją połączy się w 1481 roku tzw. unią personalną.
Wino w tym regionie wytwarza się od co najmniej 2 600 lat, kiedy to starożytni Grecy założyli miasto Marsylię. Ze względu na położenie Prowansji oraz jej historię na uprawę winorośli i produkcję wina miało tu wpływ wiele kultur, w tym starożytni Grecy, Rzymianie, Galowie czy Katalończycy. Grupy te wprowadziły do regionu także dużą różnorodność winogron: odmiany winorośli pochodzenia greckiego i rzymskiego, a także hiszpańskie, włoskie oraz tradycyjne francuskie.

JAKIE TERRIORY W PROWANSJI?

Prowansję cechuje klasyczny klimat śródziemnomorski – po łagodnych zimach mamy tu bardzo ciepłe lata z niewielkimi opadami. Duży wpływ na prowansalskie winogrona ma także słońce, które świeci ponad 3 tys. godzin rocznie, czyli dwa razy więcej niż potrzeba do pełnego dojrzewania winogron. Wymusza to dużą uważność właścicieli winnic, ponieważ nadmierne słońce może mieć bardzo niekorzystny wpływ na dojrzewające owoce. Nie bez znaczenia dla regionu pozostają też bliskość Morza Śródziemnego, silny wiatr z północy oraz zróżnicowane i niejednolite gleby. Na odizolowanych obszarach Prowansji oraz w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego znajdują się złoża wapienia i łupków. Tereny te obsadza się zazwyczaj lepiej przystosowanymi do takich warunków białymi winogronami. Niektóre obszary przybrzeżne obfitują jednak w gleby z większą ilością łupków i kwarcu. W głębi lądu więcej jest natomiast gliny i piaskowca.

ODMIANY WINOROŚLI W PROWANSJI

Białe wino wytwarza się tu z włoskiego winogrona Vermentino, znanego we Francji jako Rolle. Inne odmiany winorośli popularne w Prowansji to: Chardonnay, Clairette, Mayorquin, Muscat Blanc à Petits Grains, Pignerol, Braquet i Roussanne. Czerwone wino z tego regionu oparte jest zazwyczaj o odmiany Grenache, Syrah lub Cinsaut.

WINA Z PROWANSJI

W Prowansji występują 3 apelacje: Côtes de Provence AOC, Coteaux d’Aix-en-Provence i Les Baux-de-Provence. Dobrze wyprodukowane wina prowansalskie mają zazwyczaj smaki i aromaty, w których bez problemu rozpoznamy to, co charakterystyczne dla regionu, a więc m.in. lawendę, rozmaryn lub tymianek. W szczególności wina czerwone i białe charakteryzują się pełną strukturą i intensywnymi aromatami, jednak charakter i wrażenie win zmieniają się w zależności od tego, czy są one spożywane jako aperitif czy w połączeniu z jedzeniem. Co ciekawe, różowe wino prowansalskie znane jest ze swojej zdolności do dobrego łączenia się z potrawami na bazie czosnku.

Mapa Regionu