Prosecco

Rejon produkcji Prosecco leży w północnowschodnich Włoszech i obejmuje dziewięć obszarów w regionach Wenecja Eugenejska i Friulii-Wenecja Julijska. Nazwa pochodzi od wioski w Frulli, a pierwsze wzmianki o niej sięgają 1772 roku. Dzisiaj to miejsce jest uznawane za jedyne autentyczne dla produkcji Prosecco, a unikalne czynniki środowiskowe i światowa rozpoznawalność zapewniły mu miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Obszar Prosecco DOC zajmuje powierzchnię 35 000 hektarów i jest prawnie chroniony od 1969 roku. Apelacja DOC zapewnia, że proces produkcyjny spełnia określone standardy oznakowania jako Prosecco.

Prosecco DOCG jest wytwarzane z winogron uprawianych wyłącznie na najbardziej stromych i wymagających wzgórzach regionów Valdobbiadene i Conegliano. Obszary te charakteryzują się unikalnymi glebami i mikroklimatem, które pozwalają winogronom Glera rozwinąć złożone i intensywne aromaty.

Terroir

Położenie między Morzem Adriatyckim, a Prealpami zapewnia łagodny klimat, ze średnią temperaturą w ciągu roku wynoszącą 12,3°C i stałą bryzą, która pozwala winogronom szybko wyschnąć po deszczu. Obszar ten charakteryzuje się częstymi ulewnymi deszczami w lecie, ze średnimi opadami 1250 mm.

Wzgórza ciągną się ze wschodu na zachód, więc mają zbocze skierowane na południe, na którym winnice korzystają z doskonałej ekspozycji na słońce – oraz zbocze północne, zwykle porośnięte lasem. Wysokość waha się od 100 do 500 m n.p.m. i gwarantuje dobre różnice temperatur między dniem i nocą, co korzystnie wpływa na rozwój aromatów w winogronach.

Gleby

Gleby Conegliano i Valdobbiadene maja bardzo stare pochodzenie, wywodzące się z podnoszenia dna morskiego. Powstałe gleby są głębokie i składają się z konglomeratów skał i piasku, zawierających dużo gliny, a czasem bogatych w tlenki żelaza. Na obszarze niedotkniętym przez lodowce pozostały gleby pochodzenia morskiego, złożone z margli i piaskowców, mniej głębokie i bardziej porotwate. Doprowadziło to do współistnienia wielu rodzajów różnych gleb, ale także do powstania wzgórz o różnym kształcie: czasami łagodniejszych, jak w rejonie Conegliano, czasami bardziej stromych i całkowicie skierowanych na południe jak w rejonie Valdobbiadene.

Wina

Prosecco dostępne jest w trzech kategoriach jakościowych: DOC, DOCG i Superiore. DOC jest najpopularniejszą i zwykle najtańszą odmianą, podczas gdy DOCG to nominał wyższej jakości, produkowany w dwóch określonych regionach.

Superiore jest najwyższej jakości z tych trzech i jest produkowane w Conegliano Valdobbiadene Prosecco, Superiore DOCG i Asolo Prosecco DOCG. Jednak najbardziej cenioną marką Prosecco jest Cartizze, produkowana w obszarze produkcyjnym DOCG w regionie Valdobbiadene i znana z doskonałych warunków uprawy winorośli. Cartizze słynie z intensywnych aromatów, nut kwiatowych i rześkiej kwasowości, co czyni go bardzo poszukiwanym Prosecco.

Prosecco dzieli się również ze względu na poziom słodyczy. Oznaczenie Brut odnosi się do wytrawnego wariantu z cukrem resztkowym na poziomie od 0 do 12g/l, Extra Dry to wina półwytrawne w przedziale zawartości cukru między 12-17g/l oraz Dry – zdecydowanie najsłodsze przekraczające 17g/l.

Winogrona

W prawdziwym Prosecco, musi być w nim co najmniej 85% winogron Glera. Glera może być mieszana z Chardonnay lub Pinot Grigio, a także z niektórymi lokalnymi odmianami, takimi jak Verdiso, Bianchetta Trevigiana, Perera i Glera Lunga.

Winogrona Glera mają cienką skórkę i dobrą kwasowość i zwykle dają dobry plon, co wpływa na łagodniejszy smak wina. Lekki i orzeźwiający smak Glera sprawia, że idealnie nadaje się do łączenia go z różnymi potrawami i smakami.

Produkcja win Prosecco

Metoda Charmata jest najczęstszą metodą wytwarzania Prosecco. Została wynaleziona na początku XX wieku i wymaga dużych zbiorników ciśnieniowych ze stali nierdzewnej do nasycania wina dwutlenkiem węgla. Metoda Charmata pozwala na uzyskanie bardziej spójnego wina musującego w większych ilościach. Prosecco jest 175 lat młodsze od Szampana, który wytwarzany jest metodą tradycyjną Champagne, gdzie druga fermentacja odbywa się w butelce po dodaniu do niej cukru i drożdży. Podstawowym szczepem jest tu Chardonnay.

Wspomnienie o Szampanie nie jest tu przypadkowe. Producenci Prosecco mają do swojego produktu podobny stosunek. Oba z tych win są uważane za „terroirowe”, gdzie wyjątkowe walory regionu przyczyniają się do charakterystycznego smaku i charakteru wina. Podobny przypadek, gdzie w oparciu o lokalne odmiany winogron produkuje się wina musujące, dotyczy Cavy w Hiszpani. Cremanty we Francji i Sekty w Niemczech, jednak podobnie jak Szampan są produkowane przy użyciu Metody Champagne.

Mapa Regionu