Bordeaux

Ty mówisz “wino”, my mówimy “Bordeaux”. Ten region winiarski położony jest w południowo-zachodniej części Francji, niecałe 100 km od Oceanu Atlantyckiego. Na jego terrior w znacznym stopniu wpływa także położenie w okolicy trzech rzek: Garonny, Żyrondy i Dordogne. Bordeaux znane jest na całym świecie z produkcji win, które wytwarza się tam od VIII wieku. W rejonie znajdują się także jedne z najpopularniejszych winnic. Wino z Bordeaux produkowane jest w ponad 50 różnych apelacjach.

BORDEAUX — HISTORIA
Uprawa winogron w Bordeaux sięga czasów wczesnych Rzymian, a już w latach pięćdziesiątych naszej ery istniały tu winnice z prawdziwego zdarzenia. W wieku XIV winorośl w tym regionie Francji uprawia się na 100 tys. hektarów. Wiele winnic osiąga z czasem światową sławę, część – cieszy się nią do dziś. Problemy zaczynają się pod koniec XIX wieku, kiedy to Bordeux zmaga się z poważnym kryzysem wywołanym przez chorobę roślin (mączniaka) oraz filokserę, czyli rodzaj mszyc. W 1936 roku utworzona zostaje Appellation d’Origine Contrôlée.

JAKIE TERRIORY W BORDEAUX?
Panuje tu łagodny klimat bez nagłych wahań temperatur. Co ważne, pogoda w Bordeaux w poszczególnych latach potrafi mocno się od siebie różnić, dlatego jakość i smak win z poszczególnych roczników mogą od siebie odbiegać, a jako że zbiory trwają często do jesieni, na jakość danego rocznika wpływ ma także pogoda w październiku. Charakterystyczne dla Bordeaux są także znaczące opady wiosną, słoneczne lata i zimy bez mrozów. Wyróżnia się tu podregiony: Médoc, Graves, Entre-Deux-Mers, Libournais oraz leżące na zachód od Libournais Blayais i Bourgeais. Często określa się je jako „lewy brzeg” (Médoc i Graves) oraz „prawy brzeg” (pozostałe).

W najniższych warstwach podłoża w Bordeaux dominuje trzeciorzędowy wapień. Często przykrywa go piach i żwir pochodzenia polodowcowego. W regionie Médoc warstwa piaskowo-żwirowa osiąga zazwyczaj wiele metrów grubości, pozwalając tym samym na dobre ukorzenianie się winorośli, ale też sprawne odprowadzanie wody. To winnice o takiej strukturze gleby dostarczają owoce do większości najlepszych win. Kilka doskonałych win z Bordeaux pochodzi także z winnic znajdujących się na wilgotnych obszarach np. w apelacji Graves.

ODMIANY WINOROŚLI W BORDEAUX
Jeżeli chodzi o wina białe, w Bordeaux króluje szczep sémillon, używany do produkcji win naturalnie słodkich, ale czasem też wytrawnych. Te wytwarza się także z odmiany Sauvignon Blanc. Inne uprawiane szczepy to m.in. Pinot Gris i muscadelle.

Wina czerwone produkuje się tu zazwyczaj z jednej z trzech głównych odmian winogron: merlota, odpowiadającego za ponad połowę upraw, Cabernet Sauvignon oraz Cabernet Franc. W zależności od efektu, jaki chcą osiągnąć winiarze, do mieszanek dodaje się czasem winogrona odmiany petit verdot (wpływają na kwasowość wina) lub odmiany melbec (zapewniają intensywny czerwony kolor).

WINA Z BORDEAUX
Wina z tego regionu oparte są zazwyczaj o wysokościowe odmiany winogron. Bardzo często do wyprodukowania jednego rodzaju wina, używa się tu także mieszanek kilku odmian (zdarza się, że nawet trzech albo pięciu), ale ich dokładne proporcje są zmienne – zależą od tego, w jakich warunkach atmosferycznych winogrona dojrzewały w konkretnym roku. Wina w Bordeaux produkuje się w 57 apelacjach, a im mniejszy jest obszar danej apelacji, tym lepszą jakość przypisuje się winu. Na etykietach zwyczajowo nie wypisuje się nazw konkretnych szczepów.

Mapa Regionu