Alzacja

Alzacja – bardzo ważne miejsce na winiarskiej mapie świata, a zarazem jeden z najbardziej wysuniętych na północ regionów winiarskich we Francji graniczący z Niemcami i Szwajcarią. Alzacja położona jest w północno-wschodnim rogu kraju na malowniczej równinie nadrzecznej z Renem po jednej stronie i górskim masywem Wogezów po drugiej. Region mały, zalesiony, o łącznym obszarze niewiele ponad 8 tys. metrów kwadratowych.

ALZACJA — HISTORIA
Historię regionu determinowało jego położenie, ponieważ na przestrzeni wieków Alzacja wielokrotnie przechodziła z rąk francuskich do rąk niemieckich i z powrotem. W połowie renesansu była niemieckim księstwem, a zaanektowana przez Francję w XVII wieku, wróciła pod panowanie niemieckie pod koniec wojny francusko-pruskiej. Francji zwrócono ją u schyłku I wojny światowej, ale tylko po to, by podczas kolejnej wojny zajęli ją Niemcy. Pod koniec II wojny światowej Alzacja została ostatecznie zwrócona Francji. Wielowiekowe mieszanie się wpływów francuskich i niemieckich na tak małym regionie zaowocowało niezwykłą mieszanką kulturową, językową i kulinarną, która nie mogła pozostać bez wpływu na produkcję wina.

ALZACJA — TERRIORY
Alzacja to region z jednym z najniższych wskaźników opadów we Francji – zawdzięcza to pasmu Wogezów, które chronią ten niewielki teren przed wpływami atlantyckimi. Dodajmy do tego północny klimat, ciepłe słońce i trzynaście unikalnych rodzajów gleby powstałych w wyniku ruchów ziemi i erozji, a otrzymamy dojrzałe winogrona o złożonych aromatach charakterystyczne dla tego miejsca.

W Alzacji w zależności od dokładnego położenia – na zboczach gór, na Wzgórzach Subwogezów, na równinie – wyróżniamy terriory: granitowe i gnejsowe, łupkowe, wulkaniczno-osadowe, piaskowcowe, wapienne, marglowo-wapienne, marglowo-piaskowcowe, marglowo-wapienno-piaskowcowe, wapienno-piaskowcowe, gliniasto-marglowe, koluwialne, aluwialne, lessowe i gliniaste.

ALZACJA — ODMIANY WINOROŚLI
Dzięki kontynentalnemu klimatowi i trzynastu różnym rodzajom gleby Alzacja posiada szeroką gamę winorośli. W tym regionie wyróżniamy siedem podstawowych odmian winogron: Riesling, Pinot Blanc, Gewurztraminer, Pinot Gris, Pinot Noir Spätburgunder (czerwone), Sylvaner oraz Muscat. A także odmiany wtórne: Chardonnay (dla produkcji Crémant d’Alsace), Chasselas, Auxerrois Blanc i Klevener de Heiligenstein. Spośród wszystkich odmian alzackich winogron cztery uważane są za “szlachetne winogrona Alzacji”. Są to: Riesling, Gewurztraminer, Pinot Gris i Muscat (odmiany zatwierdzone dla AOC Grand Cru Alsace).

WINA Z ALZACJI
90 proc. win produkowanych w Alzacji to wina białe, z wyjątkiem tych wytwarzanych z czerwonych winogron Pinot Noir. Alzackie wina są aromatyczne, kwiatowe, pikantne. Tradycyjnie były także winami wytrawnymi, co niegdyś odróżniało je od win niemieckich, z którymi dzielą wiele odmian winorośli. Dziś w Alzacji produkuje się także wina intensywniejsze, owocowe, z cukrem resztkowym. Popularnością w regionie cieszy się Zwicker lub Edelzwicker, czyli lekkie, wytrawne białe wino mieszane z kilku odmian winorośli. Z win musujących w Alzacji produkuje się Crémant d’Alsace. Prawie cała produkcja regionu dotyczy wina AOC, ponieważ nie istnieje region Vin de pays obejmujący Alzację.

BUTELKI*

Butelki wina alzackiego mają charakterystyczny smukły i wydłużony kształt, tzw. flûte. Co ciekawe, istnieje prawny wymóg butelkowania win z tego regionu w szkle właśnie tego typu. W przepisach AOC taka butelka określona została jako vin du Rhin, co przetłumaczyć można jako “butelka wina na Renie”. Z czasem “alzacki” kształt szkła stał się powszechny także w wielu regionach Niemiec, w szczególności w przypadku rieslinga i innych tradycyjnych odmian białego wina.

Mapa Regionu